راه اندازی وردپرس شبکه به زبان ساده

در این مقاله سعی داریم آموزش راه اندازی وردپرس شبکه رو بصورت کاملا ساده بیان کنم و امیدوارم  که مورد استفاده شما قرار بگیره پس با ما همراه باشید.

شبکه وردپرس چند سایته چیست؟

شبکه وردپرس چند سایته به شما اجازه میدهد تنها با یک نصب وردپرس، چندین سایت راه اندازی نمایید. با استفاده از وردپرس چند سایته شما قادر هستید در کوتاه ترین زمان و از طریق پنل مدیریت خود، یک سایت جدید وردپرسی راه اندازی کنید و با همان نام کاربری و رمز عبور اصلیتان به سایت جدید نیز دسترسی داشته باشید.

یا اینکه میتوانید به سایر کاربران اجازه دهید در شبکه شما ثبت نام کرده و برای خود سایت / وبلاگ راه اندازی نمایند. بنابراین همانطور که میبینید به سادگی میتوان با استفاده از این امکان وردپرس انواع سیستم های وبلاگدهی را راه اندازی کرد و یا به کسانی که با مدیریت وردپرس آشنایی کامل ندارند، این امکان را بدهید که با کمترین درگیری در نکات فنی، سایت خود را راه اندازی کنند..

کاربرد های وردپرس شبکه :

کاربردهای وردپرس مالتی سایت بسیار گسترده است و البته باید به این نکته هم توجه داشت که هر کجا که به چندین سایت نیاز داشته باشید، وردپرس شبکه همیشه بهترین انتخاب شما نیست. وردپرس شبکه عملا زمانی کاربرد دارد که شما مایل باشید چندین وبسایت تحت یک دامنه ایجاد نموده و از آنها استفاده کنید. برخی از کاربرد های وردپرس شبکه عبارتند از :

  • راه اندازی سایت های دموی قالب
  • راه اندازی انواع سیستم وبلاگدهی یا سایت های مخصوص مدارس که به شکلی که بر هر دانش آموز یک بلاگ اختصاص داده شود
  • راه اندازی سیستم های فروشگاهی برای مشتریان تحت یک دامنه
  • راه اندازی سایت برای شرکت ها یا رستورانهایی که چندین شعبه ی مختلف دارند
  • راه اندازی سایت های چند زبانه
  • و …
پیش نیاز های کار :

پیش از هر چیز اگر هنوز هاست تهیه نکرده اید لازم است برای فضای میزبانی خود تصمیم بگیرید. اگر از سرویس هاستینگ وب کوشا هاست خود را تهیه کنید این سرویس برای تمام کاربران قابل ارائه میباشد. اگر قبلا هاست خود را تهیه کرده اید، حتما با پشتیبانی هاستینگ خود صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که اجازه دارید بر روی هاستتان یک شبکه وردپرس چند سایته ایجاد کنید. البته در نظر داشته باشید که اگر به پیشرفت کار فکر میکنید، خیلی بهتر است اگر برای خودتان یک سرور مجازی یا یک سرور اختصاصی با قیمت مناسب تهیه کنید و سپس کارتان را استارت بزنید.

مرحله ی اول

مرحله اول این است که باید برای ساختار دامنه ی دلخواهتان را برای وردپرس مالتی سایت انتخاب کنید. در اینجا شما می توانید دو حالت انتخاب کنید :

1-  domain.com/site

2- site.domain.com

اگر حالت اول را انتخاب کنید آدرس کلیه ی سایت هایی که تحت شبکه ایجاد کنید به صورت یک زیر فولدر از دامنه ی اصلی شما خواهند بود.
اگر حالت دوم را انتخاب کنید، آدرس سایت هایی که تحت شبکه ایجاد میکنید به صورت یک سابدامین از دامنه ی اصلی شما خواهند بود.

مرحله دوم

در این مرحله باید با توجه به نیاز خود، شیوه ی آدرس دهی ای که برای شما مناسب تر است را انتخاب کنید . مثلا برای یک سایت دموی قالب و در حالتی که وردپرس مالتی سایت را روی سابدامین خود نصب کرده باشید، حالت اول آدرس دهی، یعنی آدرس دهی به صورت زیر فولدر توصیه میشود. یا اگر بخواهید یک سیستم وبلاگدهی راه اندازی کنید، بهتر است از شیوه ی دوم آدرس دهی، یعنی اختصاص یک سابدامین از دامنه ی اصلی، به هر سایت تحت شبکه، استفاده کنید.

اگر حالت اول آدرس دهی را انتخاب کنید نیاز به تنظیمات خاصی ندارید اما اگر تصمیمتان این است که از حالت دوم آدرس دهی، یعنی سابدامین تحت دامنه ی اصلی استفاده کنید لازم است که فضای هاست خود را برای استفاده از این روش آماده کنید. در صورتی که از cPanel استفاده میکنید میتوانید این کار را به شکل زیر انجام دهید :

1 – وارد کنترل پنل خود شوید و به بخش subdomain ها بروید.
2 – مانند شکل زیر یک سابدامین با نام * برای خودتان ایجاد نمایید.

اگر از دایرکت ادمین استفاده میکنید، از پشتیبانی هاستینگ خود درخواست کنید تا تغییرات لازم را در تنظیمات httpd سایت شما ایجاد نمایند.

مرحله سوم

حالا زمان راه اندازی وردپرس شبکه رسیده است. برای شروع ابتدا فایل wp-config.php را باز کنید و دقیقا قبل از خط زیر :

/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */

کد زیر را وارد نمایید :

/* Multisite */
define( ‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true );

و تنظیمات را ذخیره کنید.

مرحله چهارم

سپس به پنل مدیریت وردپرس بازگردید و از منوی “ابزارها” به زیر منوی “راه اندازی شبکه” بروید. در اینجا اگر افزونه ی فعالی داشته باشید، از شما درخواست میشود که افزونه هایتان را غیر فعال کرده و بعد از راه اندازی شبکه آنها را مجددا فعال کنید. بنابراین در صورت لزوم این کار را انجام داده و مراحل را پی گیری کنید.

در مرحله ی بعد از شما خواسته میشود که نوع آدرس سایت های تحت شبکه تان را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که برای استفاده از این امکان باید ماژول mod_rewrite را روی سرور خود فعال داشته باشید. البته امروز تقریبا همه ی سرور های هاستینگ این ماژول را از پیش روی سرور نصب دارند.

در اینجا اگر مایل هستید آدرس سایت ها به شکل یک زیر دامنه از آدرس اصلی باشد باید sub-domains را انتخاب کنید و اگر مایلید آدرس دهی به صورت زیر فولدر باشد باید گزینه ی sub-directories را انتخاب نمایید. تنظیمات را تهیه کنید تا به مرحله ی بعد بروید و جزئیات شبکه از شما درخواست شود.

در این قسمت عنوان شبکه و ایمیل مدیر شبکه را وارد کرده و بر روی نصب کلیک کنید.

پس از گذر از این مرحله، وردپرس دو بلاک کد به شما نمایش خواهد داد و از شما خواهد خواست که سری اول کد ها را به فایل wp-config.php خود اضافه کرده و سری دوم کد ها را در فایل .htaccess خود جایگزین همه ی قوانین موجود کنید. این کار را به شکل گفته شده انجام دهید و تنظیمات را ذخیره کنید. وقتی کلیه مراحله بالا را انجام دهید لازم است یک بار از مدیریت خارج شده و دوباره وارد آن شوید. در اینجا راه اندازی شبکه وردپرس به پایان رسیده است.

اجازه ثبت نام و ایجاد سایت برای سایر کاربران

برای اینکه به سایر کاربران اجازه ثبت نام و راه اندازی سایت بدهید ابتدا باید با داشبورد مدیر شبکه مراجعه کنید. سایر تنظیمات شبکه نیز در همین قسمت قابل تنظیم هستند. در آخر ذخیره تنظیمات فراموش نشود. شبکه مالتی سایت وردپرس امکانات بسیاری را در اختیار شما قرار خواهد داد. ما در این آموزش تنها نکات ضرروری جهت راه اندازی شبکه مالتی سایت را با هم مرور کردیم اما شبکه وردپرس امکانات بسیار زیادی دارد که با صرف مدت زمان مناسب میتوانید به خوبی به آنها تسلط پیدا کنید.

 

 

امیدوارم که از این آموزش استفاده کنید و راضی باشید.